Zamyślenia nad SŁOWEM

Oczami wiary

Kazanie 19 niedziela zwykła Mannheim Rok C

Zamyslenia nad Sowem ks Janusz

Oczami wiary

Tydzień temu słyszeliśmy, aby zbytnio nie koncentrować się na gromadzeniu rzeczy materialnych. W dzisiejszej Ewangelii Jezus daje nam kolejne wskazanie. Jest to zachęta do czuwania, do bycia gotowym, aby spotkać się z przychodzącym Panem.

Słowa Jezusa po raz kolejny uświadamiają nam, że nasze życie ziemskie jest przejściowe. Jesteśmy wezwani, aby tworzyć wspólnotę z Bogiem w życiu wiecznym. To nasze powszechne powołanie jako chrześcijan.

Jednak dobrze zdajemy sobie sprawę, że nie jest łatwo odchodzić z tego świata. Prawdy o przemijaniu możemy doświadczyć uczestnicząc każdorazowo w pogrzebie. Wtedy do każdego z nas dociera prawda o przemijaniu, o kruchości życia. Wtedy właściwe wydaje się postawienie pytania, czy ja jestem gotowy na spotkanie z Panem?

Czytaj więcej...

Przemieniać się samemu

Kazanie na Przemienienie Pańskie

Zamyslenia nad Sowem ks Janusz

Przemieniać się samemu

Dzisiaj w liturgii wspominamy wydarzenie przemienienia na Górze Tabor.

Jeżeli popatrzymy na kontekst wydarzenia, to następuje ono po tym jak Jezus zapowiedział uczniom, że musi udać się do Jerozolimy i tam ponieść śmierć. Dla Apostołów były to trudne słowa do przyjęcia, św. Piotr działając pod wpływem chwili chce Jezusa powstrzymać. Tymczasem Jezus bierze św. Piotra dodatkowo Jakuba i Jana, a więc możemy powiedzieć zabiera najważniejsze filary. Zabiera ich na Górę, aby zobaczyli Go jako Boga.

Jak zaznacza św. Łukasz Przemienienie dokonuje się w czasie modlitwy. Jezus dodatkowo swoim przykładem pokazuje apostołom i nam równocześnie, że każde ważne wydarzenie poprzedzone jest modlitwa.

Czytaj więcej...

Nie zapominajmy o wartościach wiecznych

Kazanie 18 niedziela zwykła rok C Mannheim

Zamyslenia nad Sowem ks Janusz

Nie zapominajmy o wartościach wiecznych

Marność nad marnościami, wszystko marność. Te słowa słyszeliśmy w pierwszym czytaniu. Kochelet przestrzega nas dzisiaj przed pokładaniem ufności w rzeczach materialnych, bo jak dalej poucza prorok, bo cóż przyjdzie człowiekowi z tego, ze będzie cały czas pracował i troszczył się o zdobycie jak najwięcej środków materialnych, przecież to wszystko jest marnością.

Dzisiejsza liturgia stawia nam przed oczy problem pracy i odpoczynku. Od czwartku w naszym Landzie są wakacje, wiele osób udaje się na zasłużony urlop. To jest ważne, bo człowiek nie może się tylko koncentrować na zdobywaniu i gromadzeniu rzeczy materialnych. Trzeba znaleźć czas na regenerację własnych sił, aby później móc być w lepszej kondycji nie tylko fizycznej, ale może co ważniejsze psychicznej.

Odpoczynek jest wpisany w życie i funkcjonowanie człowieka. Człowiek nie może cały czas żyć pracą, bez odpoczynku. Niektórzy tak próbują żyć, jednak na dłuższą metę tak się nie da. Bo oprócz straty swojego zdrowia, można stracić swoją rodzinę i najbliższych.

Czytaj więcej...

witamy head„Człowieka (…) nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani czym jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie''
Jan Paweł II, Warszawa 1979

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim! Wszystkim odwiedzającym tę stronę życzymy Bożego błogosławieństwa.

Nabożeństwa w Mannheim

Wszystkie Msze święte i nabożeństwa w St. Matthäus-Spitalkirche (68159 Mannheim, E6,2)
Msza święta w języku polskim
Sobota  godz. 18:30
Niedziela  godz. 9:30
  godz. 11:30
Środa  godz. 18:30
Piątek  godz. 18:30
Pierwszy czwartek m-ca  godz. 18:30
   
Adoracja Eucharystyczna
Pierwszy czwartek m-ca godz. 19:00 - 19.30
Pierwszy piątek m-ca  godz. 17.00 - 18.30
Pierwsza sobota m-ca  godz. 19.30 - 22.00
Czwarty piątek m-ca godz. 19.30 - 22.00
Ostatnia sobota m-ca godz. 17.30 - 18.30
   
Okazja do spowiedzi świętej
Środa, piątek,  godz. 18.00
Pierwszy czwartek m-ca godz. 18:00
Pierwszy piątek m-ca godz. 17:00
 Ostatnia sobota m-ca godz. 17.30

Kontakt z biurem misji