Zamyślenia nad SŁOWEM

Czuwajcie

Kazanie na 1 Niedziela Adwent Rok A Mannheim 2022

Zamyslenia nad Sowem ks Janusz

Czuwajcie

Adwent czas, oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa. Śmiało możemy powiedzieć, że tegoroczny mimo kryzysu związanego z wojną na Ukrainie i jej następstwami będzie wyglądał inaczej niż w ostatnich latach.

W Mannheim od ostatniego poniedziałku możemy odwiedzać Weihnarksmarkt. To ważne, aby po okresie zamknięcia na nowo zbudować wspólnotę, bo człowiek jest od samego początku powołany do życia z drugą osobą.

Mimo, że szaty liturgiczne okresu Adwentu są fioletowe, to nie jest to okres smutku, lecz radosnego wyczekiwania, nie mamy się smucić, lecz napełniać się radością, że przyjście naszego Zbawiciela jest coraz bliżej.

Czas rozrywki jest ważny, jeżeli jest zachowana odpowiednia proporcja, tzn. rozrywka nie przysłania mi Boga, bo wszystko co robimy na nas doprowadzić do spotkania z Bogiem.

Czytaj więcej...

Oto Król wasz...

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata 2022

Zamyslenia nad Sowem

2 Sm 5,1-3; Ps 122; Kol 1,12-20 Łk 23,35-44

„Oto Król wasz...”

Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata...

Nazwa trochę już archaiczna. Kto bowiem dzisiaj mówi o królach i królestwach? No może jeszcze w Anglii…. Ale nawet jeśli zachowano gdzieś urząd króla, to należy on raczej do politycznego folkloru.

A jednak Kościół z tej nazwy nie zrezygnował. I naucza o Królestwie Bożym i o Chrystusie Królu. Trzeba jednak głębiej zastanowić się nad tym, co oznacza ten tytuł. Co Kościół chce nam powiedzieć, gdy nazywa Jezusa Chrystusa Królem Wszechświata.

Zapytałem kiedyś dzieci na katechezie, z czym kojarzy im się słowo: król. Co musi człowiek posiadać, żeby był królem. W odpowiedzi wymieniano różne rzeczy: koronę, berło, tron, zamek, poddanych, wojsko...

I rysował się nam obraz króla, wzięty tak po trochę z historii, a po trochę z bajki. Ale sądze, że odpowiedzi dzieci nie różniły się dużo od naszego sposobu myślenia. Ostatecznie my też z pojęciem króla łączymy podobne rzeczy.

Czytaj więcej...

Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono

Kazanie na 33 niedzielę zwykła rok C Mannheim

Zamyslenia nad Sowem ks Janusz

Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono

Rok Kościelny szybkimi krokami zbliża się do końca, za tydzień w Niedzielę Chrystusa Króla zakończymy obecny rok liturgiczny. Dzisiejsza liturgia słowa chce nas przygotować na dzień ostateczny, dzień przyjścia Jezusa na ziemię.

W pierwszym czytaniu prorok Micheasz opisuje co wydarzy się w momencie przyjścia Jezusa. Dokona się osąd świata. Osoby czyniące zło, zostaną spaleni jak słoma, natomiast sprawiedliwi będą się nagrodzeni, ich życie i czyny ukażą się jako właściwe. Jednak zanim to nastąpi, będą pojawiać się znaki, zapowiadające to wydarzenia.

Jednocześnie Jezus daje nam dzisiaj przestrogę, aby nie dać się zwieźć, bo wielu będzie próbowało to zrobić, aby tylko osiągnąć korzyść.  Chrześcijanie mają za nimi, nie podążać, choć usłyszą o tragicznych wydarzeniach, które będą działy się obok. Trzeba być czujnym i strzec się tych, którzy próbują zwieść. Słowa Jezusa są jednoznaczne, to musi się dokonać, zanim nadejdzie koniec.

Czytaj więcej...

witamy head„Człowieka (…) nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani czym jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie''
Jan Paweł II, Warszawa 1979

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim! Wszystkim odwiedzającym tę stronę życzymy Bożego błogosławieństwa.

Nabożeństwa w Mannheim

Wszystkie Msze święte i nabożeństwa w St. Matthäus-Spitalkirche (68159 Mannheim, E6,2)
Msza święta w języku polskim
Sobota  godz. 18:30
Niedziela  godz. 9:30
  godz. 11:30
Środa  godz. 18:30
Piątek  godz. 18:30
Pierwszy czwartek m-ca  godz. 18:30
   
Adoracja Eucharystyczna
Pierwszy czwartek m-ca godz. 19:00 - 19.30
Pierwszy piątek m-ca  godz. 17.00 - 18.30
Pierwsza sobota m-ca  godz. 19.30 - 21.00
Ostatnia sobota m-ca godz. 17.30 - 18.30
   
Okazja do spowiedzi świętej
Środa, piątek, sobota godz. 18.00
Pierwszy czwartek m-ca godz. 18:00
Pierwszy piątek m-ca godz. 17:00
Pierwsza i ostatnia sobota m-ca godz. 17.30

Kontakt z biurem misji