
W NIEDZIELĘ (04.05.25) – Zapraszamy na Procesję Maryjną. O godz. 15.00 – Uroczysta Msza święta połączona z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania, w Jesuitenkirche (A4), później procesja z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej ulicami Mannheim do naszego kościoła, gdzie będzie nabożeństwo maryjne. Uroczystością będzie przewodniczył ksiądz biskup Leszek Leszkiewicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. Serdecznie zapraszamy! W tę niedzielę przed południem nie będzie w Mannheim Mszy świętych w języku polskim.

W NIEDZIELĘ (27.04.25) – 2 NIEDEZIELA WIELKANOCNA, CZYLI MIŁOSIERDZIA BOŻEGO. W Mannheim - w St. Matthäus-Spitalkirche (68159 Mannheim, E6,2) - Msze święte z uroczystą Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 9.30 i 11.30. O godz. 15.30 – Msza święta w Heidelbergu (St. Anna). Zapraszamy!

W SOBOTĘ (26.04.25) – Ostatnia sobota miesiąca - w St. Matthäus-Spitalkirche (68159 Mannheim, E6,2) - O godz. 17.30 – adoracja eucharystyczna w ciszy i okazja do spowiedzi świętej. O godz. 18.30 – Msza święta. Zapraszamy!

W PIĄTEK (25.04.25) – w St. Matthäus-Spitalkirche (68159 Mannheim, E6,2) - O godz. 19.15 – Modlitwa Serca, czyli szkoła modlitwy w ciszy. Proszę przygotować rozdział 11: Udzielanie się Boga dotkniętego aktem wiary. Zapraszamy!

W PIĄTEK (25.04.25) – w St. Matthäus-Spitalkirche (68159 Mannheim, E6,2) - o godz. 18.00 – okazja do spowiedzi świętej. O godz. 18.30 – Msza święta. Po Mszy świętej Nabożeństwo do św. Jana Pawła II. Zapraszamy!

W ŚRODĘ (23.04.25) – w St. Matthäus-Spitalkirche (68159 Mannheim, E6,2) - O godz. 18.00 – okazja do spowiedzi świętej. O godz. 18.30 – Msza święta. Po Mszy świętej Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zapraszamy!


Grób jest pusty
Grób jest pusty…
Grób jest pusty!
Ale na początku ta nowina wcale nie była radosna. To raczej była niepewność i bezsilność…
Nie dość, że Mistrz z Nazaretu musiał cierpieć - nie dość, że umarł na krzyżu, jak najgorszy z przestępców - to teraz jeszcze zniknęło Jego ciało.
„Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono.” (J 20,2)
Te słowa Marii Magdaleny chyba najlepiej oddają bezradność uczniów, wobec nowej sytuacji.
Zabrano Pana z grobu…
Grób jest pusty…
Jednak sam pusty grób nie wystarczy… Czytaj dalej

Zgorszenie Krzyża
Wczoraj świętowaliśmy naszą „zuchwałą” wiarę w Eucharystię.
Dzisiaj w centrum stoi Krzyż.
Zgorszenie Krzyża…. Głupstwo Krzyża…
„(…) głosimy Chrystusa ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem dla Żydów, a głupstwem dla pogan (…)” (1 Kor 1,23)
Głosimy Chrystusa ukrzyżowanego…
Zgorszenie Krzyża…. Głupstwo Krzyża…
Pisał o nich święty Jan Paweł II w książce „Przekroczyć próg nadziei”. Ale wtedy do końca tego nie rozumiałem. Dopiero, gdy na kursie językowym w Niemczech, spotkałem się z muzułmanami, pojąłem co to znaczy: Zgorszenie Krzyża.
Jeden był profesorem na uniwersytecie w Egipcie, drugi zwyczajnym robotnikiem, ale obaj byli wierzący. A ja nie ukrywałem tego, że jestem księdzem.
Dyskutowaliśmy więc. Trochę dziwne były te dyskusje teologiczne, w słabo znanym, obcym języku. Ale wtedy, kiedy trzeba powiedzieć prosto, mówi się tylko to, co najważniejsze.
I pojawił się temat Krzyża. Śmierci Jezusa na Krzyżu. Ich rozumowanie było proste. Albo Jezus nie umarł na krzyżu i wtedy byłby Bogiem albo umarł na krzyżu, ale wtedy Bogiem nie jest. Bóg bowiem nie może cierpieć. Bóg nie może umrzeć… Czytaj dalej

Czy Eucharystia jest dzisiaj potrzebna?
Jak pokazują statystki - opublikowane przez Archidiecezję Freiburg 27 marca - tylko 5,5 % wiernych uczestniczy regularnie we Mszy świętej, przez to coraz częściej pojawia się obraz, że Msza święta jest sprawowana dla niewielkiej liczby osób.
Czy wśród osób wierzących jest tęsknota za Eucharystią? A co za tym idzie za kolejnymi sakramentami, skoro są osoby wypisujące się z Kościoła, a jeżeli są w Kościele to nie identyfikują się z Nim?
Pojawiają się coraz częściej rodzice, który nie chrzczą swoich dzieci; przez młodych ludzi nie jest zawierany sakrament małżeństwa.
To nie są moje spostrzeżenia, ale o tym pisał Papież Franciszek w Adhortacji Evangeli Gaudium. I jak możemy zaobserwować współcześnie, problem się pogłębia. Dlatego nie ustają poszukiwania, aby znaleźć sposób na odwrócenie tendencji i jednocześnie znaleźć sposób, aby we współczesnym świecie dalej przekazywać Ewangelię. Czytaj dalej