Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 2022

Zamyslenia nad Sowem

Dz 2,1-11; Ps 104; Rz 8,8-17; J 14,15-16.23b-26

Wsłuchani w Ducha        

W ubiegłą niedzielę zakończył się kolejny Katolikentag. Po reakcji mediów można sądzić, że odbywające się w tym roku w Stuttgarcie, wydarzenie straciło na znaczeniu. Wydaje się też, że głównymi poruszanymi tematami były propozycje reformy Kościoła przygotowywane przez Drogę Synodalną w Niemczech oraz ekologia. Cóż… poprawność polityczna ma swoją cenę…

Moją uwagę przyciągnęła wypowiedź młodego człowieka, biorącego czynny udział w Katolikentag. Stwierdziło on, że wszystkie plena i dyskusje są po to, by Kościół na nowo się wymyślił. Sądzę, że ten młody człowiek doskonale zdefiniował cel przyświecający większości uczestników Drogi Synodalnej w Niemczech. Kościół musi na nowo się wymyślić…

W tym wymyślaniu Kościoła na nowo bardzo ważną rolę odgrywa tak zwana poprawność polityczna. Kościół ma przyjąć za swoje poglądy panujące we współczesnym, postępowym świecie. I nie ważne, że ceną, którą przychodzi za to zapłacić jest odejście od Bożego Objawienia. Cóż Objawienie trzeba weryfikować i zmieniać, a obowiązujące współcześnie poglądy i ideologie nie podlegają dyskusji i nie wolno ich podważać…

Jak na ironię, zwolennicy Drogi Synodalnej nazywają ten proces wsłuchiwaniem się w „znaki czasu” i kierowaniem się „zmysłem wiary”. I chyba nawet nie widzą, że przede wszystkim jest to wsłuchiwanie się w „ducha czasów” i kierowanie się jego wskazaniami…

Prawdziwa odnowa Kościoła nie polega jednak na pójściu za „duchem czasów.” Prawdziwa odnowa Kościoła to wsłuchiwanie się w Ducha Świętego i kierowanie się Jego natchnieniami.

I zawsze jest to powrót do tego wydarzenia z dnia Pięćdziesiątnicy, gdy Duch Święty zstąpił w znakach wichru i ognia i objawił Kościół światu… (Por. 1 Dz,2,1-11)

I zawsze ma to być powrót do życia według Ducha, a nie według ciała… (Por. Rz 8,8-17)

I zawsze ma to być powrót do Bożych przykazań i zachowywania nauki Chrystusa… (Por. J 14,15-16.23b-26)

Prawdziwa odnowa Kościoła to nie jest zmiana Bożego Objawienia, tylko wierność temu Objawieniu. To nie jest przystosowywanie i przykrajanie Bożego Objawienia do „ducha czasów”, tylko szukanie środków, by niezmienne Boże Objawienie przekonywująco przedstawić współczesnemu człowiekowi.

Prawdziwa odnowa Kościoła to nawrócenia i powrót do pierwotnej miłości (Por. Ap 2,2-5), a nie rozmywanie Ewangelii, tak by przestała być ona znakiem sprzeciwu…

Może więcej byłoby pożytku, gdyby członkowie Drogi Synodalnej przeczytali i wzięli sobie do serca co mówi Duch do Kościołów, w Księdze Apokalipsy (Por. Ap 1,4 – 3,22) zamiast lansować kolejne, kontrowersyjne propozycje reform?...

Jednak nie tylko o odnowę Kościoła chodzi...

Podobnie jest w naszym życiu. Bardzo często próbujemy je układać tylko po ludzku. Bardzo często stojąc wobec jakiegoś problemu, szukamy rozwiązań kierując się czysto ludzkim rozumowaniem. I nie ma tam wymiaru Bożego.

Owszem ludzkie rozumowanie i propozycje rozwiązań są ważne. Ale wszystko trzeba zacząć od wsłuchiwania się w natchnienia Ducha Świętego. A jeżeli jeszcze o rzeczywistość duchową chodzi, to na pewno powinniśmy zaczynać od Ducha.

Siebie też nie musimy na nowo wymyślać. Ale musimy spojrzeć na historię swego życia z Bożej perspektywy. Musimy się wsłuchiwać, co mówi do nas Duch.

I nie zawsze – a nawet bardzo rzadko – Duch przychodzi do nas w ogniu, wichurze i trzęsieniu ziemi. To momenty zupełnie wyjątkowe. Najczęściej jednak Duch przychodzi do nas w „szmerze łagodnego powiewu”, a nawet – jak chce dokładne tłumaczenie tego biblijnego wyrażenia – w „głosie łagodnego milczenia”. (Por. 1 Krl 19,12)

Chodzi więc o to, by w milczeniu usłyszeć ten łagodny głos Bożego Ducha. By się w niego wsłuchiwać i za nim pójść.

To dlatego właśnie musimy tworzyć w sobie przestrzeń modlitwy. To dlatego musimy czasem na modlitwie zamilknąć i przestać „zagadywać Pana Boga.” To właśnie dlatego musimy wczytywać i wsłuchiwać się w Słowo Boże. To dlatego w Eucharystii i innych sakramentach mamy jak najpełniej Bożej Obecności doświadczać.

To dlatego… By usłyszeć łagodny głos milczenia; by usłyszeć głos Bożego Ducha...

I im bardziej żyjemy w biegu, im więcej zaśpieszenia i stresu w naszej codzienności, tym bardziej potrzebujemy zatrzymania i zamilczenia, by Boży Duch nas pouczał i przypominał nam Chrystusową naukę.

Im więcej w nas strachu i niepewności, tym bardziej potrzebujemy wsłuchiwania się w natchnienia Ducha Świętego, by żyć według Ducha i ufać Bogu jak Ojcu; jak tatusiowi….

Wszyscy ci, których prowadzi Duch Boży, są dziećmi Bożymi. (Por. Rz 8,14) Pozwólmy się prowadzić Duchowi Bożemu. Amen.

Ks. Bogusław Banach, PMK Mannheim

witamy head„Człowieka (…) nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani czym jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie''
Jan Paweł II, Warszawa 1979

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim! Wszystkim odwiedzającym tę stronę życzymy Bożego błogosławieństwa.

Nabożeństwa w Mannheim

Wszystkie Msze święte i nabożeństwa w St. Matthäus-Spitalkirche (68159 Mannheim, E6,2)
Msza święta w języku polskim
Sobota  godz. 18:30
Niedziela  godz. 9:30
  godz. 11:30
Środa  godz. 18:30
Piątek  godz. 18:30
Pierwszy czwartek m-ca  godz. 18:30
   
Adoracja Eucharystyczna
Pierwszy czwartek m-ca godz. 19:00 - 19.30
Pierwszy piątek m-ca  godz. 17.00 - 18.30
Pierwsza sobota m-ca  godz. 19.30 - 21.00
Ostatnia sobota m-ca godz. 17.30 - 18.30
   
Okazja do spowiedzi świętej
Środa, piątek, sobota godz. 18.00
Pierwszy czwartek m-ca godz. 18:00
Pierwszy piątek m-ca godz. 17:00
Pierwsza i ostatnia sobota m-ca godz. 17.30

Kontakt z biurem misji