Aktualności

Podziękowanie księdzu Łukaszowi

Podziękowanie księdzu Łukaszowi

PMK Mannheim, 24.01.2021

 20210123 114740

Drogi Księże Łukaszu!

Padło już wiele słów wyrażających wdzięczność. Pozwól, że ja też zabiorę głos. A będę mówił w imieniu własnym, ale również w imieniu całej naszej Wspólnoty.

Serdecznie dziękujemy Ci za każdą sprawowaną Mszę świętą i za posługę w konfesjonale. Co prawda te sakramenty mają być niejako „życiem” księdza i można by tutaj zacytować zdanie z Ewangelii: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać.” (Łk 17,10) Jednak nie tylko liczy się „że”, liczy się też „jak”. Dlatego za to „jak” serdecznie Ci dziękujemy!

Dziękujemy Ci za czas, wysiłek i zaangażowanie, zwłaszcza w tych obszarach, które były przedmiotem Twojej szczególnej troski duszpasterskiej.

Dziękujemy więc za katechezę sakramentalną, której poświęcałeś najwięcej czasu.

Dziękujemy za prowadzenie Liturgicznej Służby Ołtarza i Bractwa Słowa Bożego.

Dziękujemy za pracę z młodzieżą, tą młodszą i tą starszą.

Dziękujemy za organizowanie i prowadzenie pielgrzymek, co też nie zawsze było łatwe, ale doskonale się w tym sprawdzałeś.

Dziękujemy także za piękne dekoracje, do których masz i oko, i rękę.

Serdecznie dziękujemy Ci za włączenie się w nasze Misyjne projekty, jak Wieczory Kolęd czy Wieczory Poetycko-Muzyczne. Też za te projekty, które Ty stworzyłeś, jak choćby Wieczór Pieśni Patriotycznych.

Drogi Księże Łukaszu!

Masz wielką łatwość kontaktu z ludźmi i naturalną otwartość na drugiego człowieka. To cechy, które są potężnym atutem, gdy rozpoczynasz nowy etap swojej kapłańskiej posługi. Jeżeli będą one poparte solidną pracą, wsłuchiwaniem się Boże Słowo i modlitwą, przyniosą na pewno wspaniałe owoce.

Nawiązując do dzisiejszej homilii, życzymy Ci, abyś nigdy nie był „supernową”, ale abyś nieustannie wzrastał w mądrości i w łasce, u Boga i u ludzi.

Życzymy Ci cierpliwości i niezniechęcanie się, gdy owoców pracy nie będzie widać od razu. W kapłańską posługę wpisana jest przecież filozofia ziarna. Na plon trzeba poczekać. I nie zawsze jest on stukrotny. Ale ten trzydziestokrotny też ma swoją wartość.

Drogi Księże Łukaszu!

Życzymy Ci Bożego błogosławieństwa i dużo wytrwałości w Twojej nowej posłudze!

Tworzenie nowej placówki na pewno nie jest zadaniem łatwym. Czasami może nawet zatęsknisz za uporządkowanym światem w Mannheim. Jednak z Bożą pomocą - otwierając się na powierzonych Twojej duszpasterskiej trosce ludzi, wykorzystując swoje naturalne talenty i popierając je solidną pracą - na pewno podołasz nowemu wezwaniu. Niech Bóg Cię prowadzi! Szczęść Boże!

Zamyślenia nad SŁOWEM - 3 Niedziela Zwykła

Czas wzrastania

Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. (Mk 1,15)

Czas, który się wypełnił…

Wcześniej wystąpił Jan Chrzciciel i głosił chrzest nawrócenia. A później Jan został uwięziony…

Dopiero wtedy zaczyna Jezus swoją publiczną działalność, która będzie trwała trzy lata.

I można zapytać: Dlaczego tylko trzy lata?... Dlaczego Jezus stracił wcześniejszych lat trzydzieści?... No może nie trzydzieści, ale z dziesięć co najmniej….

Przecież Jezus mógł rozpocząć wcześniej swoje nauczanie; dotarłby do większej liczby ludzi…

I mógł Jezus wcześniej zacząć uzdrawiać, złe duchy wypędzać; przekonałby więcej ludzi…

Czy Jezus nie zmarnował tych lat?...

Czytaj więcej 

Msze święte niedzielne

W sobotę (30.01.21) – Msza święta w kościele St. Bonifatius o godz. 18.00.

W niedzielę (31.01.21) – Msze święte w kościele St. Bonifatius o godz. 9.00 i 13.30.

Przypominamy także o konieczności meldowania się na Msze święte. Sposób meldowania jest dokładnie wyjaśniony na naszej stronie internetowej. Zameldowanie obowiązuje w soboty, niedziele i dni świąteczne. Należy zameldować się na stronie duszpolonia.org. Można to również uczynić korzystając z naszej aplikacji mobilnej PMK Mannheim. Tylko osoby, które naprawdę nie mają możliwości zameldowania internetowego mogą zameldować się telefonicznie w biurze.

Sakrament Pokuty

Do Sakramentu Pokuty można przystąpić na naszej sali w środę (27.01.21) i piątek (29.01.21) - od godz. 17.45 do godz. 18.15. Prosimy, by zachować odstęp i nosić maseczki ochronne, także w czasie spowiedzi.

Msze święte w tygodniu

W tygodniu Msze święte w St.Matthäus-Spitalkirche w środę (27.01.21) i w piątek (29.01.21) – o godz. 18.30.

Prosimy o przyniesienie ze sobą karteczek z wypisanym imieniem i nazwiskiem oraz numerem telefonu i wrzucenie ich do przygotowanej skrzynki. Gdy ktoś nie przyniesie takiej kartki musi ją wypełnić na miejscu.

Katechezy

Katechezy prowadzone są online. Korzystamy z aplikacji Zoom.

W poniedziałek (25.01.21) katecheza komunijna, Grupa 1 – o godz. 17.00; Grupa 2 – o godz. 18.00.

W środę (27.01.21) katecheza przed Bierzmowaniem, Grupa 1 – o godz. 16.00; Grupa 2 – o godz. 17.00. Odpowiednie linki zostaną przesłane mailami.

Nowe zasady uczestnictwa w nabożeństwach

Uczestnicząc we Mszy świętej i nabożeństwach musimy stosować się do wszystkich zasad bezpieczeństwa. Chodzi zwłaszcza o zachowanie odległości (1,5 m) i noszenie maseczek ochronnych. Od najbliższego poniedziałku (25.01.21) obowiązują maseczki medyczne (OP-Masken) lub FFP 2. Zabroniony jest wspólny śpiew wiernych. Komunię świętą można przyjmować tylko na rękę.

Bardzo prosimy także, by osoby z symptomami zarażenia czy silnego przeziębienia oraz osoby, które miały kontakt z chorymi na Covid-19, pozostały w domu!

Od poniedziałku (25.01.21) musimy także zgłaszać do Ordnungsamt planowane nabożeństwo powyżej 10 osób, na dwa dni robocze przed jego terminem. W naszym przypadku oznacza to każde nabożeństwo. Jakie będzie to miało skutki praktyczne, dopiero się okaże.

Przypominamy także o konieczności meldowania się na Msze święte. Sposób meldowania jest dokładnie wyjaśniony na naszej stronie internetowej. Zameldowanie obowiązuje w soboty, niedziele i dni świąteczne. Należy zameldować się na stronie duszpolonia.org. Można to również uczynić korzystając z naszej aplikacji mobilnej PMK Mannheim. Tylko osoby, które naprawdę nie mają możliwości zameldowania internetowego mogą zameldować się telefonicznie w biurze.

Natomiast w dni powszednie prosimy o przyniesienie ze sobą karteczek z wypisanym imieniem i nazwiskiem oraz numerem telefonu i wrzucenie ich do przygotowanej skrzynki. Gdy ktoś nie przyniesie takiej kartki musi ją wypełnić na miejscu.

Transmisja Mszy świętej w niedzielę 24.01.2021

W niedzielę - 24.01.2021 r. – na Mszy świętej o godz. 13:30 będziemy dziękować księdzu Łukaszowi za jego posługę w naszej parafii. Planujemy też przeprowadzenie transmisji tej Mszy świętej na naszym profilu na Facebook (www.facebook.com/PMKMANNHEIM).

Transmisja będzie z nowego kościoła (St. Bonifatius) dlatego nie wiemy, czy wszystko się powiedzie. Gdyby jakość była zadawalająca, rozważamy transmitowanie w czasie pandemii niedzielnej Mszy świętej.

Podziękowanie księdzu Łukaszowi

Ksiądz Łukasz - z dniem 1 lutego 2021 r. - obejmuje urząd proboszcza w - nowo powstałej - Polskiej Misji Katolickiej w Singen. W najbliższą niedzielę - 24 stycznia 2021 r. – planujemy podziękowanie księdzu Łukaszowi za jego posługę w naszej Misji. Nie jest jednak teraz możliwe zorganizowanie jakiegoś osobnego spotkania, dlatego uroczyście będziemy dziękować na Mszy świętej o godz. 13.30.

Przypominamy o konieczności meldowania się na Msze święte. Należy zameldować się na stronie duszpolonia.org. Można to również uczynić korzystając z naszej aplikacji mobilnej PMK Mannheim. Tylko osoby, które naprawdę nie mają możliwości zameldowania internetowego mogą zameldować się telefonicznie w biurze.

Msze święte niedzielne

W sobotę (23.01.21) – Msza święta w kościele St. Bonifatius o godz. 18.00.

W niedzielę (24.01.21) – Msze święte w kościele St. Bonifatius o godz. 9.00 i 13.30.

O godz. 11.00 – Msza święta w Heidelbergu (St. Anna).

Przypominamy o konieczności meldowania się na Msze święte. Należy zameldować się na stronie duszpolonia.org. Można to również uczynić korzystając z naszej aplikacji mobilnej PMK Mannheim. Tylko osoby, które naprawdę nie mają możliwości zameldowania internetowego mogą zameldować się telefonicznie w biurze.

witamy head„Człowieka (…) nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani czym jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie''
Jan Paweł II, Warszawa 1979

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim! Wszystkim odwiedzającym tę stronę życzymy Bożego błogosławieństwa.

Nabożeństwa w Mannheim

Msza święta w języku polskim
Sobota - St. Bonifatius godz. 18:00
Niedziela - St. Bonifatius godz. 9:00
Niedziela - St. Bonifatius godz. 13:30
Środa - St. Matthäus-Spitalkirche godz. 18:30
Piątek - St. Matthäus-Spitalkirche godz. 18:30
Pierwszy czwartek m-ca - St.Matthäus-Spitalkirche godz. 18:30
Adoracja Eucharystyczna
   
Pierwszy czwartek m-ca godz. 19:00
Okazja do spowiedzi świętej
Środa, piątek,  godz. 17:45
Pierwszy czwartek m-ca godz. 17:30
Pierwszy piątek m-ca  godz. 16:15
   

Kontakt z biurem misji