Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Nowy Rok (2021)

20201229 081523

Lb 6,22-27; Ps 67; Ga 4,4; Łk 2,16-21

Niech Pan błogosławi…

I znów minął rok… Kolejny rok… Trochę tych lat już minęło w naszym życiu…

Ale ten miniony rok był trudny. Szczególnie trudny…

Oczywiście były na pewno kiedyś cięższe lata, że tylko wspomnimy czas wojny lub te powojenne. Ale tamten czas przecież niewielu z nas już pamięta, a miniony rok zostawi mocny ślad w naszej pamięci.

Minął rok… Trudny rok…

Rok strachu przed niewidocznym gołym okiem, mikroskopijnym - a przecież groźnym - przeciwnikiem i rok dość chaotycznych przepisów-obostrzeń, które miały pomóc wirusa pokonać.

Rok ograniczenia kontaktów socjalnych i wymyślnych gestów, które miały zastąpić zwykły uścisk dłoni.

Rok lęku o swoich najbliższych - zwłaszcza jeżeli starsi - bo grupy ryzyka, to nie tylko trafne określenie, ale też rzeczywistość. Niektórzy z nas mogli się już o tym niestety przekonać.

Minął rok… Trudny rok…

Rok buntu przeciw zakazom ograniczającym wolność; a może bardziej buntu przeciw „temu niewidocznemu”, co drastycznie zmieniło naszą codzienność.

Rok obaw o zachowanie swojego statusu materialnego; o dochody, o pracę… O to, co będzie dalej…

Minął rok… Trudny rok…

A przed nami rok nowy...

Niektórzy wiążą z nim nowe nadzieje - zwłaszcza na szybkie zakończenie zmagań z wirusem - bo przecież mamy już szczepionkę i widać światełko w tunelu…

Inni nie podzielają tego optymizmu i z niepokojem patrzą w przyszłość…

A jaka jest chrześcijańska perspektywa?...

Jak my powinniśmy patrzeć na ten rozpoczynający się rok?...

Liturgia Słowa dzisiejszej uroczystości – Uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – daje nam odpowiedź na te pytania; a przynajmniej jakąś orientacje. Zatrzymajmy się więc teraz krótko nad treścią pierwszego czytania, z Księgi Liczb.

Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem. (Lb 6,24-26)

To nie przypadek, że pierwsze czytanie w Nowym Roku mówi o Bożym błogosławieństwie; jest wzywaniem Bożego błogosławieństwa. Jest dokładnie prośbą czy nawet nakazem skierowanym przez Boga do kapłanów, by ci w Bożym imieniu błogosławili lud.       

Boże błogosławieństwo…

Tak powinniśmy wszystko w naszym życiu rozpoczynać. W imię Boże. Z Bożym błogosławieństwem.

A jakże często jest dzisiaj inaczej!...

Jakże często liczymy tylko na siebie; tylko na własny spryt i umiejętności; tylko na własne siły; tylko na znajomości…

Jakże często liczymy tylko na naukę; tylko na medycynę; tylko na…

Można by jeszcze wymieniać, w czym naprawdę pokładamy nadzieję. Ale czy w tej wyliczance znalazłby się Bóg?... A jeśli tak, to na którym miejscu?...

Nie znaczy to, że nauka i medycyna są nieważne. Że nic nie musimy robić; bo Bóg za nas wszystko uczyni. To jednak jest błędne myślenie.

Bóg stworzył człowieka rozumnym i wolnym. Bóg obdarzył nas talentami, które mamy pomnażać. Bóg chce działać przez nas. Bóg chce kochać przez nas.

Dlatego mamy wykorzystywać swoje siły, swoją inteligencję i zdolności. I mamy korzystać z dokonań innych. To też jest dar Boga.

Ale Bóg musi być w tym wszystkim na pierwszym miejscu. Od Niego mamy zaczynać. W Jego Imię i z Jego błogosławieństwem mamy pracować i pomnażać dane nam talenty.

Jakimś wspaniałym świadkiem tej prawdy był dla mnie nieżyjący już wujek, prosty rolnik, który prace polowe – a pewnie i inne - zawsze rozpoczynał znakiem krzyża i słowami: W imię Boże! Obserwowałem to jako młody chłopak, kiedy pomagałem przy żniwach.

Zapewne wujek miał ukończone tylko siedem klas, katechezę na poziomie, jaki był możliwy w latach pięćdziesiątych, jeżeli w ogóle. Nigdy o to nie pytałem. Zresztą nie było to takie ważne.

Wujek był mądrym człowiekiem. Był mądry tą prostą mądrością, która wyrasta z tradycji pokoleń i doświadczenia ciężkiej pracy. On wiedział, że wszystko dokonuje się przed Bożym obliczem. Dlatego z Bogiem każdą pracę trzeba rozpoczynać; solidnie ją prowadzić; i z Bogiem, dziękując, ją kończyć.

W Polsce było takie powiedzenie: Bez Boga ani do proga. Proste, a wyraża wielką mądrość.

Jakże często tej mądrości w dzisiejszym świecie brakuje...

Jak często nam jej brakuje…

A przecież wszystko i tak dokonuje się przed Bożym obliczem. I tak naprawdę to nie Bóg odwraca od nas swą Twarz, ale my zakrywamy nasze twarze przed Bogiem.

Ale wtedy brakuje nam ożywiającego Słońca… I zdani tylko sami na siebie pomału więdniemy…

Zamiera w nas Boże życie i brak nam pokoju. Tego pokoju wewnętrznego, z którego rodzi się pokój z bliźnimi; pokój w rodzinie; pokój wokół nas, ale też pokój na świecie.

Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem. (Lb 6,24-26)

Rozpoczynamy dziś Nowy Rok w imię Boże i z Bożym błogosławieństwem. Otwierajmy przez wiarę, nadzieję i miłość nasze serca na Boga. Zwracajmy nasze twarze przez modlitwę do Bożego oblicza. Niech Boża łaska towarzyszy nam w rozpoczynającym się roku. Niech Jego rozpromienione Oblicze prześwietla nasze dni i obdarza nas pokojem. Tym wewnętrznym pokojem, z którego rodzi się wszelki pokój.

Rozpoczynamy Nowy Rok z Bożym błogosławieństwem; w imię Boże! I niezależnie od tego, co w tym roku się stanie, będzie to na pewno Boży rok. Będzie, jeżeli z Bogiem będziemy go przeżywać.

Rozpoczynamy Nowy Rok z Bożym błogosławieństwem; w imię Boże!

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Ks. Bogusław Banach, PMK Mannheim

witamy head„Człowieka (…) nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani czym jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie''
Jan Paweł II, Warszawa 1979

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim! Wszystkim odwiedzającym tę stronę życzymy Bożego błogosławieństwa.

Nabożeństwa w Mannheim

Wszystkie Msze święte i nabożeństwa w St. Matthäus-Spitalkirche (68159 Mannheim, E6,2)
Msza święta w języku polskim
Sobota  godz. 18:30
Niedziela  godz. 9:30
  godz. 11:30
Środa  godz. 18:30
Piątek  godz. 18:30
Pierwszy czwartek m-ca  godz. 18:30
   
Adoracja Eucharystyczna
Pierwszy czwartek m-ca godz. 19:00 - 19.30
Pierwszy piątek m-ca  godz. 17.00 - 18.30
Pierwsza sobota m-ca  godz. 19.30 - 21.00
Ostatnia sobota m-ca godz. 17.30 - 18.30
   
Okazja do spowiedzi świętej
Środa, piątek, sobota godz. 18.00
Pierwszy czwartek m-ca godz. 18:00
Pierwszy piątek m-ca godz. 17:00
Pierwsza i ostatnia sobota m-ca godz. 17.30

Kontakt z biurem misji