Kazanie na 3 niedziela zwykła rok C Mannheim

Biblia

Duch Pański spoczywa na mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł Dobra nowinę, więźniom wolność, abym obwoływał rok laski Pana. Te słowa z księgi Proroka Izajasza odczytał Jezus w Nażarcie, po powrocie do swojego rodzinnego miasta. Czy jednak znalazł wiarę w mieszkańcach swojego rodzinnego miasta? Jak wiemy z Biblii nie wszyscy uwierzyli w słowa Jezusa, nie wszyscy chcieli przyjąć do wiadomości, ze On jest Mesjaszem, namaszczonym Duchem Świętym. Dlaczego mieszkańcy Nazaretu wątpili? Ponieważ nie uwierzyli. Jak trudno jest wytrwać w wierze, aby nie zwątpić, możemy przekonać się słuchając początku dzisiejszej Ewangelii. Sw. Łukasz pisze do anonimowego Teofila swoja Ewangelie, aby ten mogli przekonać się o pewności nauk, które zostały mu wcześniej przekazane.

Bracia i siostry

Każdy z nas jest owym Teofilem, do którego jest skierowana Ewangelia. W niedzielę Słowa Bożego, kierujemy nas wyrok w kierunku niezwykłej księgi, która nazywa się Biblia. Dzięki lekturze Pisma świętego my również potrzebujemy umacniać nasza wiarę, która dzisiaj narażona jest na pokusy, aby odrzucić to wszystko co mówi Kościół, a iść za tym co łatwe i przyjemne.

Słowo Boże nie jest łatwe do słuchania i czytania, ponieważ, kiedy się nad nim pochylimy i dokładnie się zastanowimy, co Bóg chce mi w tym momencie powiedzieć, możemy zobaczyć jacy jesteśmy słabi i niedoskonali. Słowo Boże może odkryć nasz grzech, który próbujemy ukrywać. Jednak poznanie prawdy nie ma być przyczyną naszego smutku. Bóg nieustannie kieruje na nas swój wzrok, obdarza nas rożnymi zadaniami, po to abym mogli doświadczyć Jego miłości. Dlatego słuchanie i czytanie Słowa Bożego ma nas prowadzić do radości, do oddania Bogu chwały. O tym poucza nas pierwsze czynie. Bóg przez swoje Słowo chce nas ukształtować na swoje podobieństwo. Jednak my sami musimy zaangażować się i pozwolić Bogu działać. Nasze zaangażowanie powinno być widoczne przede wszystkim na liturgii. Na Mszy świętej przemawia do nas Bóg w Swoim słowie, dlatego uczestnicząc we Mszy świętej, zróbmy wszystko, aby to słowo usłyszeć i przyjąć. To wymaga od nas skupienia i podjęcia konkretnej pracy nad sobą. Jako ochrzczeni należymy do Kościoła, w którym każdy ma swoje miejsce. Mimo że pochodzimy z różnych miejsc, wykonujemy różne zadania, jako członki tworzymy Jeden Kościół. Nasze zaangażowanie ma prowadzić nas do spotkania się z żywym i obecnym Bogiem. To wszystko dokonuje się w Kościele.  Konstytucja o liturgii przedstawia to w następujący sposób: „[Chrystus] Jest obecny w swoim słowie, albowiem gdy w Kościele czyta się Pismo Święte, wówczas On sam mówi. To jest niezmiernie ważne zdanie. Gdy czyta się Pismo Święte w Kościele – to znaczy we wspólnocie wierzących, to jest bardzo ważne – wtedy! Chrystus przemawia, wtedy!

Moi drodzy

Dzisiaj Słowo Boże zawraca nasza uwagę na świętowanie dnia świętego. Jak słyszeliśmy w pierwszym czytaniu Izraelici po wysłuchaniu Słowa Bożego, mieli pojąc radować się, oddać chwale Bogu, bo był to dzień poświęcony Bogu. Dla Jezusa szczególnym dniem był Szabat, dlatego udał się do świątynni, aby czytać. Dla nas, szczególnym dniem jest Niedziela, która nazywamy Dzień Pański. III Przykazanie Boże, zachęca nas, aby Dzień święty święcić. Mamy świętować niedziele, bo jest to pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa. Najlepsze oddanie chwały Bogu, to bezpośrednie spotkanie się z Nim. Jednak sami tez powinniśmy szukać sposobu, aby z Bogiem przebywać. Zdarza się, że wychodząc po Mszy świętej, nie jesteśmy wstanie przypomnieć sobie, co było w czytaniach i ewangelii. Co zrobić, aby lepiej poznać Biblię? Możemy wykorzystać współczesne środki medialne. Izraelici słuchali cierpliwie, podczas gdy kapłan Ezdrasz, czytał Słowo Boże. Większość z nas ma smartfony, możemy zainstalować sobie aplikację, która pozwoli nam lepiej poznać Biblię. Nasze świętowanie dnia Pańskiego, powinno być przedłużone w naszych rodzinach. Wspólne przeczytanie fragmentu niedzielnej Ewangelii lub czytania może być wspaniałą wspólną modlitwą rodzinną. Jednocześnie będzie to przypomnienie tego, co było na Mszy świętej, kiedy mogliśmy słuchać przemawiającego Chrystusa.

Niech dzień dzisiejszy będzie dla nas okazją do podjęcia konkretnego postanowienia. Wyciągnijmy w naszych domach biblię, która może jest schowana i zakurzona. Niech będzie to księga, która będzie znajdować się na widocznym i szczególnym miejscu. Być może są rodziny, które jeszcze nie mają Biblii w domu. Zróbmy wszystko, aby zakupić Księgę Słowa Bożego. Jako ochrzczeni chciejmy słuchać, tego co mówi do nas Bóg, wtedy nasza wiara będzie się rozwijać, nie będziemy w Niego wątpić, odnajdziemy nasze życie w Biblii bo Jego słowo jest zawsze aktualne. Dzisiaj dziękujmy Bogu, że chce do nas przemawiać, a my uczmy się ciągle Boga słuchać, szczególnie czytając Jego słowo.

Ks. Janusz Liszka, PMK Mannheim

witamy head„Człowieka (…) nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani czym jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie''
Jan Paweł II, Warszawa 1979

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim! Wszystkim odwiedzającym tę stronę życzymy Bożego błogosławieństwa.

Nabożeństwa w Mannheim

Wszystkie Msze święte i nabożeństwa w St. Matthäus-Spitalkirche (68159 Mannheim, E6,2)
Msza święta w języku polskim
Sobota  godz. 18:30
Niedziela  godz. 9:30
  godz. 11:30
Środa  godz. 18:30
Piątek  godz. 18:30
Pierwszy czwartek m-ca  godz. 18:30
   
Adoracja Eucharystyczna
Pierwszy czwartek m-ca godz. 19:00 - 19.30
Pierwszy piątek m-ca  godz. 17.00 - 18.30
Pierwsza sobota m-ca  godz. 19.30 - 21.00
Ostatnia sobota m-ca godz. 17.30 - 18.30
   
Okazja do spowiedzi świętej
Środa, piątek, sobota godz. 18.00
Pierwszy czwartek m-ca godz. 18:00
Pierwszy piątek m-ca godz. 17:00
Pierwsza i ostatnia sobota m-ca godz. 17.30

Kontakt z biurem misji