Kazanie 30 niedziela zwykła rok A Mannheim

Zamyslenia nad Sowem ks Janusz

Które przykazanie jest najważniejsze?

Jak słyszeliśmy przed momentem Jezus zostaje po raz kolejny wystawiony na próbę przez Faryzeuszy, którzy starali się za wszelką ceną udowodnić, że Jezus nie przestrzega prawa Bożego.

Tymczasem Jezus podchodzi do całej sytuacji normalnie, bo zna doskonale intencje pytającego. Odpowiadając na pytanie nie używa przymiotnika najważniejsze, lecz swoją odpowiedz rozpoczyna słowem, że pierwsze jest przykazanie miłości Boga, Któremu należy się cześć, posłuszeństwo, należy Go miłować z całego serca i wszystkich sił. Odpowiedź sugeruje, że cały człowiek powinien Boga miłować.

Następnie Jezus dodaje, że drugie jest przykazanie miłości bliźniego, którego należy miłować jak siebie samego.

Swoją odpowiedzią Jezus streszcza Dekalog, który podzielony jest na dwie części, tzn. przykazania odnoszące się do Boga. Są to przykazania od pierwszego do trzeciego. Określają one szczególnie obowiązki chrześcijanina wobec Boga. Dalszą część stanowią przykazania od czwartego do dziesiątego, które odnoszą do drugiego człowieka.

Jezus streszcza Dekalog przez Dwa Przykazania Miłości. Dekalog, do którego nawiązuje Jezus, jest najważniejszym wskaźnikiem jak ma postępować każdy chrześcijanin.

Możemy się przez moment zastanowić jaka ja osobiście podchodzę do Dekalogu. Na początku zadajmy sobie w cieszy pytanie, ilu z nas zna dekalog na pamięć i powtarza każdego dnia podczas modlitwy porannej i wieczornej. Znajomość przepisów danych przez Boga, to również okazywanie Mu szacunku, do którego jesteśmy wezwani.

Następnie należy się zastanowić nad znaczeniem przykazań w moim życiu. Czy ja jako wierzący kieruje się Bożymi Przykazaniami?

Trzeba jasno powiedzieć, życie według Bożych przykazań nie jest łatwe, ale jeżeli potraktujemy Boże przykazania jako drogowskazy w naszym życiu, to będziemy w nich widzieć znaki Bożej obecności w naszym życiu.

Jeżeli będziemy do przykazań podchodzić jak do obowiązku, to będziemy próbowali omijać przykazania i sami się usprawiedliwiać, kiedy nie będziemy wierni Bogu i samego siebie, bo przecież każdy grzech popełniony przeciw Bogu, dotyka każdego osobiście.

Następne może być wybiórcze traktowanie przykazań, tzn. przyjmuje te które mi pasują, które łatwiej przestrzegać, a na pozostałe nie zwracam wielkiej uwagi. Niestety takie podejście jest nieodpowiednie.

Przykazania mamy zawsze przyjmować całościowo, nie pomijając żadnego z nich. Obudowie tablice stanowią całość, nie są rozdzielne. Dlatego Jezus udzielając odpowiedzi streszcza cały Dekalog nie pomijając żadnego. Na pytanie, które przykazanie jest najważniejsze, nie wymienia pojedynczych przykazań dokonując ich klasyfikacji, lecz interpretuje je całościowo. Aby to zrobić potrzebujemy odkryć w sobie pokłady miłości do Boga. Tylko miłość jest wstanie popchnąć człowieka do zrobienia rzeczy, które z pozoru wydają się niemożliwie.

W Dekalogu jest zapisane dobro każdego człowieka. Zatem, jeśli podejmujesz w piątek wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, to świetnie – pamiętaj, że w ten sposób udowadniasz Bogu, że jesteś w stanie ze względu na Niego czegoś sobie odmówić.

Pamiętasz o porannej modlitwie? W porządku – prosisz więc Boga o pomoc, zanim sam zaczniesz działać i oddajesz w Jego opiekę cały swój dzień. Co robisz, zanim zaśniesz? Jeśli ostatnią czynnością jest „flirtowanie” ze smartfonem – pewnie on jest dla ciebie najważniejszy. Jeśli jest to modlitwa wieczorna – to rozmawiasz z Tym, który pozwolił ci przeżyć ten dzień do końca.

Spowiadasz się? Może w najbliższych dniach zamierzasz przystąpić do sakramentu pokuty, przygotowując się do uroczystości Wszystkich Świętych? To dobrze – pamiętaj, że prosisz o przebaczenie Tego, który pierwszy obdarzył cię miłością, a postanawiając poprawę, chcesz kochać tych, których masz wokół siebie. Przecież tak często z powodu twoich grzechów cierpią właśnie oni.

Łatwo zauważyć, że Bóg nie wymaga od nas rzeczy wielkich, tylko mamy dobrze i sumienie wypełniać nasze codzienne obowiązki, wtedy również przestrzegamy Jego przykazań.

Przed Ewangelią usłyszeliśmy słowa Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego. Za moment podczas liturgii Eucharystii będziemy mogli sami na własne oczy zobaczyć miłość Boga do nas, bo On daruje się nam jako pokarm z miłości do każdego z nas.

Bóg nie robi żadnych wyjątków, chce przyjść do wszystkich, niestety to człowiek nie ma czasami dyspozycji, aby mógł Bóg zamieszkać w Jego sercu. Mimo tego nie przestaje Bóg każdego kochać. Nie zamykajmy się na Jego miłość i obecność, lecz odkryjmy w sobie ukryte pokłady miłości do Boga, które na pozwolą żyć na co dzień Jego przykazaniami, a jednocześnie w każdym spotkanym człowieku zobaczyć bliźniego. Tylko miłość jest w stanie pokonać nasze ograniczenia. Amen.

Ks. Janusz Liszka, PMK Mannheim

witamy head„Człowieka (…) nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani czym jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie''
Jan Paweł II, Warszawa 1979

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim! Wszystkim odwiedzającym tę stronę życzymy Bożego błogosławieństwa.

Nabożeństwa w Mannheim

Wszystkie Msze święte i nabożeństwa w St. Matthäus-Spitalkirche (68159 Mannheim, E6,2)
Msza święta w języku polskim
Sobota  godz. 18:30
Niedziela  godz. 9:30
  godz. 11:30
Środa  godz. 18:30
Piątek  godz. 18:30
Pierwszy czwartek m-ca  godz. 18:30
   
Adoracja Eucharystyczna
Pierwszy czwartek m-ca godz. 19:00 - 19.30
Pierwszy piątek m-ca  godz. 17.00 - 18.30
Pierwsza sobota m-ca  godz. 19.30 - 21.00
Ostatnia sobota m-ca godz. 17.30 - 18.30
   
Okazja do spowiedzi świętej
Środa, piątek, sobota godz. 18.00
Pierwszy czwartek m-ca godz. 18:00
Pierwszy piątek m-ca godz. 17:00
Pierwsza i ostatnia sobota m-ca godz. 17.30

Kontakt z biurem misji