POSŁANIEC - Styczeń 2019

IMG 20181224 WA0016

SAKRAMENT POKUTY I KIEROWNICTWO DUCHOWE

Kiedy już przygotowani jesteśmy do odbycia spowiedzi świętej mamy prawo wybrać spowiednika. Najlepiej jest wybrać spowiednika cierpliwego, pobożnego, mądrego, zrównoważonego i wiernego katolickiej doktrynie. Spowiednika, który nie popędza, nie przerywa naszego wyznania grzechów, ale pozwala nam w pełni się wypowiedzieć a ewentualnie dopiero później zadaje konieczne pytania i udziela pouczenia. Spowiednika, który umie wyczekać, uszanuje momenty milczenia, słucha - ma dla nas czas.

By jednak możliwa była taka spowiedź, trzeba wybrać też odpowiedni czas. Na pewno nie można żądać, by spowiednik poświęcił nam dużo czasu, gdy przychodzimy do spowiedzi z okazji świąt, w czasie, gdy do konfesjonałów stoją duże kolejki! To jest też miłość bliźniego, gdy nie żądam całego czasu dla siebie i pozwalam skorzystać z sakramentu pokuty także innym. Czytaj jako pdf

Wielu ludziom sakrament pokuty kojarzy się przede wszystkim ze spowiedzią, czyli z samym wyznaniem grzechów. Przy takim nastawieniu łatwiej pójść do księdza, którego się
nie zna. A najprościej przy każdej spowiedzi do innego. Unikamy wtedy wstydu z powodu tego, że nie dość, że w ogóle grzeszymy, to jeszcze wyznajemy wciąż te same grzechy. Ale jest też druga strona medalu. Jak chodzimy co miesiąc do tego samego księdza, to on po jakimś czasie zna dobrze naszą „historię choroby”. Spowiednik, który spotyka się z nami stale, może łatwiej nam wtedy pomóc, coś poradzić. To tak jak z historią choroby i lekarzem. Chorujemy więc szukamy dobrego fachowca i trzymamy się go.

Lecząc duszę, zdajemy się niestety często na przypadek i szukamy przede wszystkim obcego księdza, o którym nic nie wiemy i który o nas nic nie wie. A to nie zawsze jest dobra droga.

Stały spowiednik może być również Twoim kierownikiem duchowym, czyli osobą, która towarzyszy na drodze wiary. Słucha tego, co zdecydujesz się opowiedzieć o swojej relacji 

z Jezusem, o tym jak ją przeżywasz. Niekiedy reaguje na to, co słyszy. Wspiera na drodze, w której jest wiele pułapek.

Nie trzeba jednak łączyć tych ról, ponieważ natura sakramentu pojednania koncentruje się przede wszystkim na poprawianiu słabości, eliminowaniu grzechów, pozbywaniu się wad. I na to powinniśmy zwracać szczególną uwagę już przygotowując się do niego w rachunku sumienia.

Spowiedź to wyznanie grzechów! Natomiast sprawy duchowe - naszej wiary - zostawiamy 

na ewentualną indywidualną rozmowę, ale już po za konfesjonałem.

Bo w konfesjonale rozmawiać powinno się przede wszystkim o grzechach. Jak ktoś ma problem alkoholowy, to potrzebuje terapii, bo to nie tylko grzech, ale i choroba.
Kiedy w szwach trzeszczy małżeństwo, to nie wszystko da się wytłumaczyć grzechem. Czasem trzeba poza spowiedzią pójść po pomoc do psychologa, terapeuty (poradni życia rodzinnego).

Jeśli uświadomimy sobie, że spowiedź to dar wielkanocny Jezusa dla Jego Kościoła, wówczas będzie ona dla nas przyczyną radości, a nie obciążeniem.

Czy w tym rozpędzonym otaczającym nas świecie nie przynosi ulgi usłyszenie słowa, które odnosi się jedynie do nas? Czy w czasie, kiedy tak wiele relacji międzyludzkich kończy się porażką i zranieniem, nie jest konieczne doświadczenie w spowiedzi tego świętego i uzdrawiającego spotkania z Bogiem? (Zebrał i opracował ks. Łukasz Kurmaniak)

WIECZÓR KOLĘD – 12.01.19 r. – godz. 19.30

W naszej, polskiej tradycji czas Bożego Narodzenie wiąże się nieodłącznie ze śpiewem kolęd.

Jak, co roku, zapraszamy na wspólne kolędowanie, w sobotę, 12 stycznia 2019 r., na godzinę 19.30 do sali Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim (D 6,9-11).

Jeżeli ktoś może, prosimy, by upiekł i podarował ciasto, czy też przygotował inny deser, na wspólny stół. Kawę i herbatę zapewnia Misja. Zapraszamy! BB

SPOTKANIE RODZINY POLSKIEJ – 19.01.19 r. godz.15.00

Spotkanie Rodziny Polskiej to wspólna Msza święta, Jasełka - ciągle w nowej wersji - oraz wspólny poczęstunek i rozmowy przy świątecznym stole.

Tegoroczne spotkanie będzie w sobotę, 19 stycznia 2019 r., o godz. 15.00, w kościele St. Antonius w Mannheim-Rheinau.

Adres kościoła St. Antonius: Rheinauer Ring 262, 68219 Mannheim-Rheinau. Możliwość parkowania istnieje na ulicach w okolicach kościoła, także na parkingach okolicznych sklepów. Do kościoła można też dojechać tramwajem Nr 1, w kierunku Mannheim-Rheinau, przystanek: Mühlheimerstraße.

Przy okazji raz jeszcze chciałem wytłumaczyć, że rezygnacja z zabaw tanecznych związana była z zachowaniem niektórych uczestników takich spotkań. Zabawy, gdzie strumieniami leje się alkohol (zresztą najczęściej potajemnie wnoszony na salę) oraz gdzie regularnie dochodzi do bójek, nie są miejscem dla dzieci i niewiele wspólnego mają ze spotkaniem rodziny. Dlatego została wybrana inna forma tych spotkań, rodzinie zdecydowanie bardziej przyjazna.

Jeżeli ktoś może, to prosimy o podarowanie ciast i sałatek na wspólny stół. I serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania! BB

SPOTKANIE DLA POMAGAJĄCYCH – 02.02.19 r. - godz. 19.30

W sobotę2 lutego 2019 r. – na godz. 19.30 zapraszamy wszystkich zaangażowanych w życie naszej Misji. Spotkanie dla pomagających i pracujących w Misji, to okazja do bycia razem i świętowania, ale także do wyrażenia wdzięczności.

W imieniu Rady Misji - i własnym – serdecznie zapraszam i jednocześnie składam wszystkim pomagającym i pracującym w Misji szczere podziękowania. Bóg zapłać! Ks. Bogusław Banach

witamy head„Człowieka (…) nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani czym jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie''
Jan Paweł II, Warszawa 1979

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim! Wszystkim odwiedzającym tę stronę życzymy Bożego błogosławieństwa.

Nabożeństwa w Mannheim

Wszystkie Msze święte i nabożeństwa w St. Matthäus-Spitalkirche (68159 Mannheim, E6,2)
Msza święta w języku polskim
Sobota  godz. 18:30
Niedziela  godz. 9:30
  godz. 11:30
Środa  godz. 18:30
Piątek  godz. 18:30
Pierwszy czwartek m-ca  godz. 18:30
   
Adoracja Eucharystyczna
Pierwszy czwartek m-ca godz. 19:00 - 19.30
Pierwszy piątek m-ca  godz. 17.00 - 18.30
Pierwsza sobota m-ca  godz. 19.30 - 22.00
Czwarty piątek m-ca godz. 19.30 - 22.00
Ostatnia sobota m-ca godz. 17.30 - 18.30
   
Okazja do spowiedzi świętej
Środa, piątek,  godz. 18.00
Pierwszy czwartek m-ca godz. 18:00
Pierwszy piątek m-ca godz. 17:00
 Ostatnia sobota m-ca godz. 17.30

Kontakt z biurem misji