Kazanie 3 Niedziela Wielki PostRekolekcje Wielkopostne ks Janusz

 

Co wybieram?

Rozpoczęliśmy czas Wielkiego Postu. Jeden z uczynków Wielkiego Postu jest modlitwa. Rekolekcje to czas wytężonej modlitwy, czas poświęcony dla Boga, czas kiedy możemy się zatrzymać pośród codziennego zabiegania i spojrzeć w prawdzie na siebie. Wielki Post, to również szansa otrzymana od Boga, aby zmienić siebie, stać się drzewem, które wydaje dobre owoce. W usłyszanej Ewangelii, Jezus posługuje się przykładem gospodarza i ogrodnika. Gospodarz chce usunąć bezowocne drzewo, lecz ogrodnik prosi, o rok czasu. Chce zatroszczyć się o drzewo, aby mogło wydać owoce. Po to jest czas Wielkiego Postu, być może jest to nasza ostatnia szansa, aby ostatecznie opowiedzieć się po stronie Boga.

Dla niego każdy z nas jest ważny, Jezus przychodzi na ziemię zbawić wszystkich ludzi. To tylko od człowieka zależy czy łaskę od Boga przyjmie. W środę popielcową kapłan posypując nasze głowy popiołem mówił słowa: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię lub prochem jesteś i w proch się obrócisz. Ja chciałbym się zatrzymać nad drugim zdaniem, mówiącym o naszym pochodzeniu. Czytając opis stworzenia w księdze Rodzaju mamy zapisane, że na końcu stworzenia Bóg uczynił człowieka podobnego do siebie, który niejako w Jego imieniu ma opiekować się światem.  Aby tego dokonać Bóg lepi mu ciało z prochu ziemi, które ożywia tchnieniem życia, które możemy nazwać duszą. Po śmierci człowieka następuje oddzielenie duszy od ciała. Jak mówi nam KKK nad człowiekiem dokonuje się sąd szczegółowy, którego wynik wskaże, gdzie będzie przebywać dusza człowieka, która jest nieśmiertelna. Ciało natomiast zostaje pochowane w ziemi i staje się prochem. Człowiek powraca tak skąd przyszedł, czyli do ziemi. Kolejnym darem jaki człowiek otrzymał jest wolna wola. To dzięki niej jako ludzie możemy dokonywać wyborów. Jakie one są? Popatrzmy przez moment na nasze decyzje jakie podejmujemy, niech te rekolekcje pozwolą nam uświadomić sobie prawdę, że nie zawsze kierujemy się odpowiednimi wartościami w życiu. Niech te rekolekcje będą dla nas okazją do podjęcia postanowienia, aby zawsze pośród różnych wartości i propozycji wybierać tą najważniejszą. Możemy powiedzieć śmiało, że Tym, o kim myślę jest Bóg. Do którego mamy podążać przez całe życie i przez drobne lub większe wybory, które na co dzień podejmujemy.

Bracia i siostry

         Już w starożytnej Grecji dokonano podziału. W naszym życiu stoimy przed wyborem następujących wartości. Materialnych, które możemy nazwać hedonistyczne, wirtualnych, duchowych i religijnych. Przyjrzyjmy się im.

Do wybierania wartości materialnych zachęca nas dzisiaj świat i ci wszyscy, co chcą człowiekowi wmówić, że tylko on się liczy. Kiedy przyjrzymy się obecnie panującej modzie, zauważymy, że człowiek zamiast wiary w Jedynego i Prawdziwego Boga, zaczyna ubóstwiać rzeczy. Bo tak możemy powiedzieć przesadne dbanie o ciało, które dzisiaj staje się da niektórych osób Bogiem. Oglądając reklamy kosmetyków próbuje się człowiekowi wmówić, że najważniejsze to być pięknym i młodym, nie liczy się to co dobre i sprawdzone, wszystko ma być piękne i młode. próbuje się wskazać, że jak się coś zepsuje, to nie ma czasu na naprawę, trzeba kupić nową. Tak samo jest z wartościami, którymi ma kierować się człowiek. Po co mi osoba starsza, kiedy nie mam z niej pożytku, lepiej ją wyrzucić, czyli uśmiercić, a na jej miejsce postawić kogoś innego. Tak samo są wyśmiewane wartości jak małżeństwo. Po co mają się małżonkowie troszczyć o jedność i nierozerwalność, kiedy słyszy się powszechnie zaakceptowanie rozwodów czy wolnych związków, dlaczego, bo wmawia się człowiekowi, że jak znudzi mu się partner lub partnerka to łatwo poszukać sobie nowej. Czy na tym polega prawdziwe szczęście chrześcijanina? Również niebezpieczne jest zapatrzenie się w wartości materialne jakim są pieniądze. Bóg nakazał człowiekowi: módl się i pracuj. Ale czy nasza praca nie jest przez nas wykorzystywane tylko do zdobycia pieniędzy, czy one nie przysłaniają nam innych wartości jaki jest rodzina i nawet własne zdrowie. Bóg dał człowiekowi sześć dni w jakie ma pracować, ale nakazał poświęcić mu jeden dzień, nie tylko po to, aby oddać Mu cześć. Bóg to nakazał wszystko, że względu na człowieka, który ma zregenerować swoje siły i uświadomić sobie, że oprócz zdobywania potrzebnych rzeczy materialnych, trzeba odpocząć, umieć znaleźć czas dla siebie i swoich najbliższych.

         Kolejnymi wartościami, o które może zabiegać człowiek są wirtualne. Żyjemy w czasach, gdzie powszechny jest dostęp do Internetu i telewizji. Kiedy jako ludzie zbytnio będziemy koncentrować się na wartościach wirtualnych, a zapomnimy o tym co jest rzeczywiste i prawdziwe.  Jako chrześcijanie mamy rozum i wolną wolę. To powinno nas uświadomić, że nie wszystko jest takie jak przedstawia mam świat wirtualny. Dlatego potrzeba z naszej strony patrzeć realnie na świat, który oprócz swojej piękności niestety ma również i krzyże. Moglibyśmy to porównać do kwiatu róży. Jak wiemy ten kwiat ma piękny zapach i swoim wyglądem przyciąga uwagę człowieka. Lecz, aby go zerwać trzeba uważać na kolce, które mogą zranić, jeżeli sięgnie się po róże szybko, bez zastanowienia. To samo, jest z człowiekiem, który kieruje się w swoim życiu tym co wirtualne, żyje tak jakby nie było na świecie cierpienia, śmierci i trudność. Taka osoba może szybko stracić kontakt z otaczającą rzeczywistością i pójść w świat wyobraźni i wirtualny. Ale nie tędy droga. Jako ludzie rozumni i wolni mamy przyjmować świat z jego trudami. To jest niejako wypełnienie zapowiedzi Boga skierowanej do Adama i Ewy, kiedy zerwali owoc z drzewa zakazanego. Będziesz w pocie czoła pracował na ziemi.  Dlatego nie bójmy się przyjmować życia takiego jakie jest. We wszystkich wyborach starajmy się szukać obecności Boga.

Bracia i siostry

Następnymi wartościami są duchowe i religijne. Możemy powiedzieć, że o te wartości mamy się troszczyć. Jako ludzie wierzący jesteśmy określani jako ci co poszukują Boga. Święty Augustyn zapisał słowa, nie spokojne jest serce człowieka do póki nie spocznie w Bogu. Dlatego mamy odkryć wartość jaką jest Bóg. Do Niego dochodzi się przez zdobywanie wartości o których mówiłem wcześniej. Jednak one nie mogą przekreślić i zastąpić jedynej wartości jaką jest spotkanie z Bogiem. Kiedy nie odkryjemy Jego obecności w naszym życiu na nic się zda nasze przyjmowanie sakramentów, bo nie będziemy widzieć celu i sensu pracy nad sobą. Boga jako wartość mamy postawić na pierwszym miejscu, bo wtedy wszystko będzie na właściwym miejscu. Aby tego dokonać trzeba wiedzieć, że jesteśmy najdoskonalszym stworzeniem Boga. Dlatego jako starajmy się odnajdywać to co jest najważniejsze w naszym życiu. Przez wszystkie wybory zmierzajmy do odnalezienia pełni szczęścia i zadowolona, zmierzamy do pełni człowieczeństwa. Wybierajmy zawsze człowieczeństwo. Róbmy wszystko, aby nie niszczyć siebie jako człowieka. Bo nasze człowieczeństwo jest to najwspanialszy dar jaki mamy. Dziękujmy Bogu za nie. Kiedy odważmy się dziękować, wtedy na nowo odnajdziemy siebie, odnajdziemy wartości, jakie mają mam samym pozwolić zrozumieć siebie. Niech świadomość wybrania pozwoli nam na nowo odkryć, że jesteśmy Dziećmi Bożymi, że to dla nas i naszego zbawienia Bóg oddaje się całkowicie w ofierze na krzyżu. Po to, aby każdy z nas uświadomił sobie wielką godność jaką ma przez to, że jest człowiekiem.

Panie Jezu Chryste pomóż mi zrozumieć jak wielkim obdarzyłeś mnie darem i spraw, abym zawsze cenił sobie go i nie niszczył przez swoje nieodpowiednie wybory.

Ks. Janusz Liszka, PMK Mannheim

witamy head„Człowieka (…) nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani czym jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie''
Jan Paweł II, Warszawa 1979

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim! Wszystkim odwiedzającym tę stronę życzymy Bożego błogosławieństwa.

Nabożeństwa w Mannheim

Wszystkie Msze święte i nabożeństwa w St. Matthäus-Spitalkirche (68159 Mannheim, E6,2)
Msza święta w języku polskim
Sobota  godz. 18:30
Niedziela  godz. 9:30
  godz. 11:30
Środa  godz. 18:30
Piątek  godz. 18:30
Pierwszy czwartek m-ca  godz. 18:30
   
Adoracja Eucharystyczna
Pierwszy czwartek m-ca godz. 19:00 - 19.30
Pierwszy piątek m-ca  godz. 17.00 - 18.30
Pierwsza sobota m-ca  godz. 19.30 - 21.00
Ostatnia sobota m-ca godz. 17.30 - 18.30
   
Okazja do spowiedzi świętej
Środa, piątek, sobota godz. 18.00
Pierwszy czwartek m-ca godz. 18:00
Pierwszy piątek m-ca godz. 17:00
Pierwsza i ostatnia sobota m-ca godz. 17.30

Kontakt z biurem misji