Wigilia Paschalna 2023

Zamyslenia nad Sowem ks Janusz

Symbole Wigilii Paschalnej

Bierzemy udział w jednej z najważniejszych celebracji w ciągu całego roku Kościelnego. Liturgii Wigilii Paschalnej, która wprowadza nas do obchodzenia świąt Wielkanocnych. Przez okres Wielkiego Postu przygotowywaliśmy nasze serca, aby dzisiaj uczestniczyć w tej radosnej i doniosłej celebracji.

Dzisiejsza liturgia jest bogata w treść i symbole, które nie są przypadkowe.

Pierwszym symbolem jest światło. Od poświęconego ognia został zapalony Paschał, który symbolizuje Jezusa zmartwychwstałego.

Zmartwychwstanie Jezusa przyniosło światło, wszystkim, którzy byli pogrążeni w ciemności. W Wielki Piątek zapanowała ciemność, która została pokonana przez Jezusa, światłość ze światłości. Bóg na początku stworzenia stworzył światłość, aby oddzielić dzień od nocy. Słup Ognia prowadził naród wybrany podczas wyjścia z niewoli Egipskiej. Światło to symbol radości, ciepła. Zmartwychwstanie rzuca nowe spojrzenie na śmierć, która więcej nie będzie panować. Jezus Sam o sobie powiedział, że jest światłością świata, kto idzie za Nim nie chodzi w ciemności, lecz ma światłość życia.

Drugim symbolem jest woda, która uważana jest za symbol życia. Podczas spotkania ze samarytańską Jezus obiecuje, że da wierzącym w Niego wodę życia. Dla nas taką wodą jest woda chrztu. Jezus identyfikuje się z każdym ochrzczonym, bo Sam przyjął chrzest, mimo że nie miał żadnego grzechu.  

Za moment odnowimy nasze przyrzeczenia chrzcielne, wyznamy wiarę w Jezusa i wyrzekniemy się grzechu. Przez nasze obmycie w wodzie chrztu narodziliśmy się powtórnie jako dzieci Boże. Przez sakrament chrztu mamy udział w męce i Zmartwychwstaniu Jezusa. Woda chrztu to również obmycie z grzechów, rozpoczęcie nowego życia, czego symbolem jest biała szatka, jaką otrzymuje nowo ochrzczony.

Woda i światło łączą się w jedno, bo rozpoczynają nowe życie. W Ewangelii anioł wyjaśnia kobietom, że Jezusa nie ma w grobie. Zmartwychwstanie to pójście nową drogą życia, to życie inne niż dotychczasowe.

Liturgia wigilii Paschalnej prowadzi nas od pustego grobu. Jezusa nie ma w grobie, bo pozostał na ziemi pod postacią chleba. Dlatego kulminacją dzisiejszej celebracji jest Eucharystia. Możemy, jak kobiety szukać Jezusa w grobie, ale Go nie znajdziemy.

Bóg nam dzisiaj chce pokazać, że jest mocniejszy niż śmierć, że jest coś mocniejszego, czego człowiek nie jest wstanie sobie wyobrazić. Tym jest Zmartwychwstanie.

Podczas swojej ziemskiej działalności, Jezus przygotowywał uczniów, na swoje zmartwychwstanie, niestety uczniowie byli tylko ludźmi, którzy nie do końca pojmowali o czym mówi ich nauczyciel. Dlatego w chwili próby uciekają. Tymczasem ich Pan i Nauczyciel jest mocniejszy niż śmierć. On pokonuje szatana i śmierć, objawia się najbliższym, aby umocnić ich wiarę, wzmocnić słowem a jednocześnie przygotować na ostateczne odejście.

Moi drodzy, jednak my wierzymy, że Jezus Zmartwychwstały jest obecny wśród nas, On pozostał na ziemi i czeka na nas w Kościele.

Słowo Kościół niestety dla wielu kojarzy się negatywnie, przez wydarzenia, które się dokonują. Jednak słowo Kościół możemy odnieść do nas, bo dzięki sakramentowi chrztu należymy do Kościoła i jesteśmy za Kościół odpowiedzialni.

Za chwilę zaśpiewamy w pieśni, że chcemy wytrwać w nauce przekazywanej w Kościele. Centralnym tematem nauki przekazywanej w Kościele jest Zmartwychwstanie Jezusa. Jako wierzący mamy przyjąć tą radosną nowinę i według niej prowadzić życie. Nowe życie, bo stare, grzeszne życie zostawaliśmy u kratek konfesjonału w czasie Wielkiego Postu.

W Kościele jest sparowana Eucharystia, podczas której dokonuje się przypomnienie wydarzeń, które miały miejsce na Golgocie. Ale to nie koniec. Jezus pozostał z nami jako pokarm, który umacnia nas w drodze na spotkanie z Nim w wieczności. Przez chrzest staliśmy się dziećmi Bożymi, dlatego mamy udział w Zmartwychwstaniu Jezusa.

Za moment zapalimy świece. Ogień daje ciepło i światło. Niech Jezus zmartwychwstały, oświeca swoim światłem drogi waszego życia, abyście mimo różnych przeciwności trwali mocno w wierze, że Jezus rzeczywiście zmartwychwstał. Amen.

Ks. Janusz Liszka, PMK Mannheim

witamy head„Człowieka (…) nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani czym jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie''
Jan Paweł II, Warszawa 1979

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim! Wszystkim odwiedzającym tę stronę życzymy Bożego błogosławieństwa.

Nabożeństwa w Mannheim

Wszystkie Msze święte i nabożeństwa w St. Matthäus-Spitalkirche (68159 Mannheim, E6,2)
Msza święta w języku polskim
Sobota  godz. 18:30
Niedziela  godz. 9:30
  godz. 11:30
Środa  godz. 18:30
Piątek  godz. 18:30
Pierwszy czwartek m-ca  godz. 18:30
   
Adoracja Eucharystyczna
Pierwszy czwartek m-ca godz. 19:00 - 19.30
Pierwszy piątek m-ca  godz. 17.00 - 18.30
Pierwsza sobota m-ca  godz. 19.30 - 21.00
Ostatnia sobota m-ca godz. 17.30 - 18.30
   
Okazja do spowiedzi świętej
Środa, piątek, sobota godz. 18.00
Pierwszy czwartek m-ca godz. 18:00
Pierwszy piątek m-ca godz. 17:00
Pierwsza i ostatnia sobota m-ca godz. 17.30

Kontakt z biurem misji