Kazanie na 1 Niedziela Adwent Rok A Mannheim 2022

Zamyslenia nad Sowem ks Janusz

Czuwajcie

Adwent czas, oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa. Śmiało możemy powiedzieć, że tegoroczny mimo kryzysu związanego z wojną na Ukrainie i jej następstwami będzie wyglądał inaczej niż w ostatnich latach.

W Mannheim od ostatniego poniedziałku możemy odwiedzać Weihnarksmarkt. To ważne, aby po okresie zamknięcia na nowo zbudować wspólnotę, bo człowiek jest od samego początku powołany do życia z drugą osobą.

Mimo, że szaty liturgiczne okresu Adwentu są fioletowe, to nie jest to okres smutku, lecz radosnego wyczekiwania, nie mamy się smucić, lecz napełniać się radością, że przyjście naszego Zbawiciela jest coraz bliżej.

Czas rozrywki jest ważny, jeżeli jest zachowana odpowiednia proporcja, tzn. rozrywka nie przysłania mi Boga, bo wszystko co robimy na nas doprowadzić do spotkania z Bogiem.

Dzisiejsza liturgia zachęca nas do czuwania. Św. Paweł zachęca nas, aby powstać ze snu, aby przyoblec się w zbroję światła. Mamy dobrze wykorzystać czas, nie pozwolić, aby Bóg został zepchnięty na dalszy plan. Bo jak słyszeliśmy w Ewangelii, on przyjdzie w momencie, w którym się nie spodziewamy. Nie będzie działo nic szczególnego, każdy będzie pochłonięty swoimi zajęciami, a On przyjdzie.

Jak poucza Ewangelista, podobnie było, jak za czasów Noego, kiedy ludzie oddalili się od Boga, grzech zaczął panować. Dopiero potop sprawił, że ci co czynili zło, zostali wyniszczeni, ocalał tylko sprawiedliwy Noe.

Dlatego konieczne jest czuwanie, tzn. musimy odczytywać znaki, które każdego dnia Bóg nam daje. Nie jest łatwo, bo, to co mówi Bóg jest trudne do przyjęcia, a my wolimy trudności unikać, bardziej kierujemy się ku temu co lekkie i przyjemne.

Jako ludzie koncentrujemy się dużo na naszym dotychczasowym życiu, w pewnym momencie możemy zapomnieć, że to życie jest tylko przejściowe i jak nadzy wyszliśmy z łona naszych matek na ten świat, tak samo nadzy zejdziemy z tego świata. Bóg chce nam dzisiaj powiedzieć, żeby to co robimy nie przysłoniło nam Jego przyjścia. Mamy być zawsze czujni i gotowi, bo o godzenie przyjścia Syna Człowieczego nie wie nikt, prócz Ojca.

Czuwać znaczy przede wszystkim „nie spać”, aby wyczekiwać kogoś lub czegoś ważnego. Otóż czujność jest podstawową postawą chrześcijanina, ucznia Chrystusa: Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie. Mamy czuwać, abyśmy byli gotowi na przyjście Pana.

Dzisiaj, 2000 lat po przyjściu na świat Mesjasza i dokonaniu przez Niego dzieła odkupienia, czuwanie odnosi się do drugiego przyjścia Jezusa, to znaczy do paruzji. Będzie ona jednocześnie oznaczała koniec świata i sąd ostateczny.

Powód, dla którego powinniśmy czuwać, najlepiej może ukazuje przypowieść o dziesięciu pannach. Pamiętamy, że pięć z nich było głupich, a pięć mądrych. Otóż te głupie właśnie nie czuwały. Pan Jezus nie mówi, że żyły grzesznie. Nie o to w tej przypowieści chodzi. One po prostu żyły sobie, nie dbając o to, co w ich życiu jest najważniejsze. Nie pomyślały, że trzeba być gotowym na przyjście Oblubieńca, że trzeba czuwać. Na koniec tej przypowieści Pan Jezus mówi bardzo podobne słowa, jak w dzisiejszej Ewangelii: Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny. Można przeoczyć w życiu to, co najważniejsze.

Jesteśmy podobni do dziecka w szkole. Ma ono czas na to, by się czegoś nauczyć. Oczywiście, przyjemniej mu spędzać czas na zabawach z kolegami i koleżankami. Ale czas nieubłaganie płynie i jeżeli się czegoś nie nauczy, to później jest to właściwie nie do odrobienia. Czas nauki minął i pewnych rzeczy już się nie będzie umieć.

Z nami jest podobnie. Nasze życie jest wielką szkołą. Ważne jest uświadomienie sobie, że jesteśmy właśnie uczniami w szkole życia, że mamy się nauczyć wybierać dobro i odrzucać zło, odróżniać prawdę od fałszu i pozoru, abyśmy nie zmarnowali swojego życia przez pójście za tym, co jest marnością. Wykorzystajmy czas, który daje nam Bóg, aby dobrze przygotować się na Jego przyjście.

Rozpocznijmy Adwentowe czuwanie już od teraz, nie czekajmy na jutro, aby przyjście Jezusa nas nie zaskoczyło, abyśmy nie zmarnowali czasu, na rzeczy niepotrzebne. Oczekujemy na przyjście Jezusa w chwale, o której sam powiedział, że przyjdzie i zabierze nas do siebie.

Jednak Jezus jest nadal obecny na ziemi, trzeba tylko otworzyć oczy i go dostrzec. Św. Bernard powiedział w jednym z kazań słowa: Wiemy, że potrójne jest przyjście Pana. Trzecie jest pośrodku między dwoma pozostałymi. Te są jawne, trzecie takie nie jest. Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. Gdy nastąpi ostatnie przyjście, wtedy "wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże" i "będą patrzeć na Tego, którego przebodli". Ale pośrednie przyjście, o którym mówimy, jest ukryte i tylko wybrani widzą Pana w sobie, a ich dusze dostępują zbawienia. A więc: pierwsze przyjście jest w ciele i słabości, to pośrodku - w duchu i mocy, ostatnie zaś w chwale i majestacie.

To przyjście w pośrodku między pierwszym i drugim jest drogą wiodącą od pierwszego do drugiego: w pierwszym swoim przyjściu Chrystus stał się naszym odkupieniem, w drugim ukaże się jako nasze życie, a pomiędzy tymi dwoma jest On naszym wytchnieniem i pocieszeniem.

Moi drodzy, niech czas Adwentu będzie dla nas wyczekiwaniem na osobiste spotkanie z przychodzącym Jezusem, Który chce się z każdym z nas spotkać. Nie zmarnujmy danego nam czasu, ale zróbmy wszystko,   żeby należeć do owej grupy wybranych, którzy będą mogli widzieć Boga i nasze dusze dostąpią zbawienia. Amen.

Ks. Janusz Liszka, PMK Mannheim

witamy head„Człowieka (…) nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani czym jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie''
Jan Paweł II, Warszawa 1979

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim! Wszystkim odwiedzającym tę stronę życzymy Bożego błogosławieństwa.

Nabożeństwa w Mannheim

Wszystkie Msze święte i nabożeństwa w St. Matthäus-Spitalkirche (68159 Mannheim, E6,2)
Msza święta w języku polskim
Sobota  godz. 18:30
Niedziela  godz. 9:30
  godz. 11:30
Środa  godz. 18:30
Piątek  godz. 18:30
Pierwszy czwartek m-ca  godz. 18:30
   
Adoracja Eucharystyczna
Pierwszy czwartek m-ca godz. 19:00 - 19.30
Pierwszy piątek m-ca  godz. 17.00 - 18.30
Pierwsza sobota m-ca  godz. 19.30 - 21.00
Ostatnia sobota m-ca godz. 17.30 - 18.30
   
Okazja do spowiedzi świętej
Środa, piątek, sobota godz. 18.00
Pierwszy czwartek m-ca godz. 18:00
Pierwszy piątek m-ca godz. 17:00
Pierwsza i ostatnia sobota m-ca godz. 17.30

Kontakt z biurem misji