Kazanie na 29 niedzielę zwykłą rok C Mannheim
Nasza modlitwa
Jezus w Ewangelii daje nam dzisiaj konkretne wskazania, że mamy się zawsze modlić i nie ustawać. Bardzo łatwo się mówi, jednak trudniej jest usłyszane słowo wprowadzić w życie. Dlatego dzisiejsza liturgia słowa daje nam wskazania jak powinna wyglądać nasza modlitwa.
W pierwszym czytaniu Bóg daje polecenie Mojżeszowi, aby wyszedł na górę i modlił się w czasie walki z Amalekitami. W momencie jak ręce Mojżesza osłabły, przewagę zdobywał przeciwnik, jednak od czego jest drugi człowiek. Aaron i Chór pomagają Mojżeszowi wytrwać do końca, co kończy się sukcesem Izraelitów. Wytrwała postawa przynosi rezultat.
Drugi przykład wytrwałości mamy opisany w Ewangelii. Biedna wdowa, za swoją nieustępliwość zostaje nagrodzona, bo sędzia, który nie zważa na prawo Boże, ostatecznie przychyla się do prośby kobiety.
Dzisiejsza liturgia pokazuje nam sposoby modlitwy, które możemy praktykować w naszym życiu. Modlić się wytrwale oznacza modlić się zawsze, nie tylko wówczas, gdy znajdę się w jakiejś trudnej sytuacji, z którą sam sobie poradzić nie potrafię. Dziękować Mu za wszystko, czym mnie obdarzył. Przepraszać Go, gdy czuję się wobec Niego winien. Modlitwą może być również praca, wypoczynek, akty miłości wobec drugiego człowieka. Modlić się pokornie, to postawa oczekiwania na dar, ale również świadomość, że mogę, ale nie muszę go otrzymać. Modlić się ufnie, to znaczy oddać swe życie Bożej mądrości i miłosierdziu. Modlitwa wytrwała, pokorna i ufna, to zgoda na wolę Bożą w naszym życiu.


