Szkoła Języka Polskiego im Jana Pawła II w Mannheim działająca w ramach Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno- Oświatowego (Polnische Schul- und Kulturgesellschaft e.V) podlega Chrześcijańskiemu Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech.
Znajomość każdego języka jest wielką wartością. Prawda ta nabiera dodatkowego znaczenia, gdy chodzi o język ojczysty, język rodziców i dziadków. Język bowiem jest nie tylko narzędziem komunikacji, ale również nośnikiem mentalności i kultury.
W naszej szkole prowadzimy nauczanie języka polskiego jako odziedziczonego.
Od tradycyjnego nauczania różni się ono formą, zbliżoną bardziej do nauczania języka obcego. Zawarte w nim są jednak także elementy kultury, geografii i historii Polski. Oczywiście pozostaje zachowany podział na grupy, z dwoma kryteriami przynależności, którymi są: wiek i znajomość języka.
Oprócz nauki języka polskiego uczniowie aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym Polonii, między innymi poprzez organizowanie imprez kulturalnych i występów artystycznych.
Zajęcia z języka polskiego odbywają się w sali parafialnej PMK Mannheim (D6, 9- 11) w soboty (lub wtorki) - za wyjątkiem ferii szkolnych - od godz. 9:00 do godz. 17:00, po 1,5 godziny w poszczególnych grupach wiekowych (we wtorki od godz. 17.00 - 18.30). W roku szkolnym przewidzianych jest 60 jednostek lekcyjnych. Na zakończenie roku szkolnego wydawane są zaświadczenia o uczestnictwie w zajęciach języka polskiego oraz świadectwa szkolne.
Do szkoły przyjmujemy dzieci, które skończyły pierwszą klasę szkoły niemieckiej.
Osoby zainteresowane zapisaniem dziecka do naszej szkoły mogą pobrać formularz i wypełniony oddać w biurze PMK Mannheim lub w zakrystii. Zapisu można dokonać także bezposrednio u nauczycielek w soboty (lub wtorki) lekcyjne ( patrz terminy zajęć na stronie internetowej). Telefon kontaktowy: Monika Knafel 01575-4429571. Zapisy odbywają się przez cały rok.
Informujemy, że nasza szkoła otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Nazwa zadania publicznego: Wsparcie placówek oświatowych w Niemczech
Kwota dotacji: 9000,00 PLN 1874,73 €
Całkowita wartość zadania publicznego: 407 502,96 zł
Zadanie publiczne ”Wsparcie placówek oświatowych w Niemczech” polega na wsparciu szkół polonijnych poprzez dofinansowanie kosztów wynajmu pomieszczeń, wynagrodzeń nauczycieli, ubezpieczenia i innych kosztów funkcjonowania placówki.